انجام مقاله isi چه اهمیتی دارد؟

یکی از موضوعاتی که برای دانشجویان از اهمیت زیادی برخوردار است، انجام مقاله isi است. چاپ و انتشار مقاله علمی و پژوهشی در مجلاتی که از ضریب تأثیر بالایی در isi برخوردار هستند، از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت است. اما برای درک بهتر موضوع، ابتدا باید در خصوص isi توضیحاتی ارائه داد.

انجام مقاله isi

موسسه اطلاعات علمی

 

isi چیست؟ منظور از مقاله isi چیست؟

وقتی صحبت از انجام مقاله isi می‌کنیم، منظور چاپ مقاله در مجلاتی است که در isi ایندکس و نمایه شده است. مؤسسه اطلاعات علمی (Institute of Scientific Information) که به نام اختصاری ISI شناخته شده است، یکی از مراجع معتبر و علمی در جهان محسوب می‌شود. از جمله اهداف این مؤسسه می‌توان به نمایه‌سازی علوم اشاره کرد که با استفاده از معیار‌های علم‌سنجی و کتابسنجی به انجام می‌رسد. این مؤسسه با بهره‌گیری از معیار‌های علم‌سنجی، ضریب تأثیر (Impact Factor) مجلات، مقالات و نویسندگان را محاسبه می‌کند. به زبان ساده، یکی از اهداف این مؤسسه بررسی میزان تأثیرگذاری یک مجله، مقاله و نویسنده در توسعه دانش و علوم بشری است.

از طریق انجام مقاله isi ، میزان استناداتی که آن مقاله دریافت می‌کند ارزش‌گذاری می‌شود. از آنجا که مقالات در مجلات و ژورنال‌های علمی انتشار می‌یابد، هر اندازه میزان استنادات و ارجاعات به مقالات یک مجله بیشتر باشد، ضریب تأثیر آن مجله در بین سایر مجلاتی که در آن حوزه منتشر می‌گردند بالاتر خواهد بود.

چاپ مقاله isi مزایای زیادی دارد.

چاپ مقاله isi مزایای زیادی دارد.

مزایای مقاله isi چیست؟

تالیف و انجام مقاله isi از چند جنبه امتیازاتی به ویژه برای دانشجویان به همراه دارد. برخی از منافع و مزایای چاپ مقاله isi به شرح زیر است:

  • دانشجویی که مقالات وی در مجلات معتبر بین‌المللی دارای ضریب تاثیر بالا چاپ شود، در دفاعیه پایان‌نامه موقعیت بهتری خواهد داشت؛
  • در مصاحبه دکتری، شانس پذیرش متقاضیانی که دارای مقالات isi هستند، بیشتر است. زیرا انجام مقاله isi ، موجب کسب امتیاز بالا در مصاحبه دکتری می‌شود.
  • یکی از معیارهای ارتقاء درجه اعضاء هیئت علمی، چاپ مقالات در مجلات دارای ضریب تاثیر بالا است؛
  • دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر، با انجام مقاله isi ، موقعیت‌ها و فرصت‌های ارزشمندی برای پذیرش در دانشگاه‌های مطرح جهان، خواهند یافت؛
  • هر اندازه میزان ارجاعات و استنادات به یک مقاله زیاد باشد، اعتبار و جایگاه مولف یا مولفان آن مقاله در جامعه علمی و دانشگاهی کشور و حتی جهان ارتقاء پیدا خواهد کرد؛
  • با انجام مقاله isi ، امکان بهره‌مندی از موقعیت‌های استخدامی در مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و علمی معتبر در سطح جهان به راحتی فراهم خواهد شد؛
  • افرادی که دارای مقاله isi باشند، شانس بیشتری برای دریافت گرانت‌های پژوهشی یا بورسیه‌های تحصیلی از مراکز معتبر جهانی خواهند داشت؛
  • افرادی که دارای مقاله isi باشند، از امتیاز و موقعیت بهتری برای جذب به عنوان هیئت علمی دانشگاه برخوردار خواهند بود؛
  • با انجام مقاله isi موقعیت‌های مهمی برای انجام طرح‌های تحقیقاتی و دریافت مجوز پروژه‌های علمی در سطح ملی و حتی بین‌المللی، نصیب نویسندگان مقاله می‌شود.

مراحل تالیف مقاله isi

مراحل تالیف مقاله isi

مراحل انجام مقاله isi چیست؟

آماده‌سازی مقاله برای انتشار در مجلات دارای ضریب تأثیر و به عبارت دیگر انجام مقاله isi ، نیاز به پیشنیاز‌ها و مهارت‌های خاصی دارد. باید تاکید کرد که مجلاتی که دارای ضریب تأثیر بالا هستند، روال داوری و ارزیابی علمی سخت‌گیرانه‌ای را برای ارزیابی مقالات دریافتی، به انجام می‌رسانند. هر مقاله‌ای شانس پذیرفته شدن در این نوع مجلات را ندارد و حتی ممکن است بار‌ها توسط داوران مجلات ریجکت شود. لذا چاپ مقاله isi مستلزم رعایت اصول و چارچوب‌های حرفه‌ای و تخصصی است.

از جمله نکات مهمی که نویسندگان و دانشجویان باید در خصوص انجام مقاله isi ، مدنظر قرار دهند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– انتخاب مجله مناسب برای چاپ مقاله isi ؛

– تدوین مقاله بر اساس اصول و چارچوب‌های علمی و رعایت ساختار مقاله؛

– رعایت دستورالعمل‌های مجله در خصوص آماده‌سازی محتوای مقاله؛

– ترجمه مقاله به شکل دقیق، حرفه‌ای و عاری از هر نوع ایراد گرامری، املایی و محتوایی؛

– رعایت شیوه‌نامه‌های استناددهی و ارجاعات به سایر مقالات و منابع (جلوگیری از سرقت ادبی).

انتخاب مجله مناسب برای چاپ مقاله isi

یکی از اقدامات مهم برای انجام مقاله isi ، انتخاب مجله مناسب برای چاپ و انتشار مقاله است. باید بدانیم که هر مجله‌ای دارای ضریب تاثیر و امتیاز نیست. حتی مجلاتی که ممکن است سال جاری در isi نمایه شوند، در سال‌های بعد امتیازات لازم را کسب نکنند و از اعتبار آن‌ها کاسته شود و از فهرست isi خارج شوند. لذا در درجه اول باید فهرست مجلات دارای ضریب تاثیر بالا را پیدا کرد. فهرست مجلات (journal master list) از طریق سایت https://mjl.clarivate.com/home در دسترس است.

آماده‌سازی مقاله isi

آماده‌سازی مقاله isi

انجام مقاله isi بر اساس اصول و چارچوب‌های علمی

تالیف مقاله علمی و پژوهشی، مستلزم رعایت اصول مقاله‌نویسی علمی و توجه به ساختارهای مقاله است. به طور کلی تفاوتی بین مقاله‌ isi و مقاله علمی پژوهشی نیست. معیارهایی که در هنگام تالیف مقاله پژوهشی باید رعایت شود، در انجام مقاله isi نیز باید رعایت شود. با توجه به اینکه مقالات توسط هیئت داوران مجله، مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرد، توجه به اصول علمی و تخصصی در تدوین مقاله ضرورت دارد.

رعایت دستورالعمل‌های مجله (Author’s guide) در فرایند انجام مقاله isi

هر مجله‌ای که در isi نمایه شده است، دستورالعمل‌ها و راهنماهای مشخصی را برای آماده‌سازی فنی، محتوایی و ساختاری مقاله در اختیار نویسندگان قرار می‌دهد. در صورتی که مقاله ارسالی بر اساس آن دستورالعمل‌ها، تهیه نشود، از سوی مجله تایید نمی‌گردد و احتمال ریجکت آن وجود دارد. لذا در هنگام انجام مقاله isi، پیروی از قواعد مجله ضروری است.

تاثیر مقاله isi

تاثیر مقاله isi در رزومه پژوهشی

ترجمه مقاله به شکل دقیق

گرچه مجلات isi به زبان‌های مختلف منتشر می‌شوند. اما عمده مجلات معتبر بین‌المللی، به زبان انگلیسی انتشار می‌یابند. لذا مقاله تألیفی باید به یک زبان بین‌المللی و مورد پذیرش مجله، ترجمه شود. فرایند ترجمه نیاز به دقت و صبر و حوصله بالایی دارد. هر نوع خطای گرامری، املایی و محتوایی، از سوی مجله امتیاز منفی تلقی و منجر به ریجکت شدن مقاله می‌شود. عمدتا هزینه مقاله isi، شامل ترجمه مقاله نیز می‌شود.

جلوگیری از سرقت ادبی

در هنگام انجام مقاله isi ، لازم است که به همه منابعی که در حین تالیف مقاله مورد استفاده نویسنده قرار گرفته است، ارجاع داده شود. برای ارجاعات باید از شیوه‌نامه‌های مورد پذیرش مجله پیروی کرد. در صورت عدم ارجاع و استناد، ممکن است محتوای مقاله به عنوان سرقت ادبی تلقی شده، ضمن ریجکت شدن، سابقه منفی برای نویسنده به همراه داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)