انجام پایان نامه مهندسی برق و نوشتن پایان‌نامه یکی از مسائل بسیار مهم برای تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) است. پایان‌نامه یا تز به همان نوشته‌ای گفته می‌شود که دانشجو باید در مورد موضوعی به‌خصوص درزمینه رشته تحصیلی خود بنویسد تا مدرک تحصیلی به او تعلق بگیرد.

در این پایان‌نامه، دانشجو سؤال یا فرضیه‌ای را مطرح می‌کند و با تجزیه‌وتحلیل یا تجارب علمی یا آزمایشی باید بتواند به آن‌ پاسخ دهد؛ به همین دلیل پایان‌نامه باید مشخصات و خصوصیاتی داشته باشد که بتواند در زمان ارائه، استادان راهنما و داوران را مجاب کند. در ادامه قصد داریم چگونگی انجام پایان‌نامه رشته مهندسی برق در تمامی گرایش‌ها و قیمت پایان نامه را بررسی کنیم.

انجام پایان نامه مهندسی برق

گرایش‌های مخصوص رشته مهندسی برق

آشنایی با رشته مهندسی برق

در ابتدای معرفی پایان نامه برق باید با این رشته آشنا شوید. رشته مهندسی برق از مهم‌ترین رشته‌های صنعت برق و مخابرات محسوب می‌شود. انرژی یکی از باارزش‌ترین سرمایه‌های تمام کشورها محسوب می‌شوند. در بین آن‌ها هم انرژی برق و الکتریکی دارای اهمیت بسیار زیادی است تا جایی که میزان تولید و مصرف آن در قسمت تولید یکی از مهم‌ترین شاخص‌های رشد اقتصادی کشورها به‌حساب می‌آید.

تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک یکی از ضروریات وارد شدن به شغل مهندسی برق است. در ایران گرایش‌های تخصصی گوناگونی برای این رشته وجود دارد که اگر فارغ‌التحصیلان مهندسی برق بر اساس گرایش تخصصی خود شروع به کار کنند، مطمئناً دارای بازدهی بیشتری خواهد بود. در ادامه انجام پایان نامه مهندسی برق به گرایش‌های این رشته می‌پردازیم.

گرایش‌های رشته مهندسی برق مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد مهندسی برق در دانشگاه‌های کشور ما دارای شش گرایش کلی است که این گرایش های مهندسی برق عبارت‌اند از مهندسی برق گرایش مخابرات، مهندسی برق گرایش کنترل، رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک، رشته مهندسی برق گرایش قدرت، رشته مهندسی برق گرایش پزشکی (بیوالکتریک) و رشته مهندسی برق گرایش مکاترونیک که در ادامه به توضیح هرکدام می‌پردازیم.

برق مخابرات

گرایش مهندسی برق مخابرات

 • گرایش برق مخابرات

گرایش مخابرات سیستم‌های مخابراتی به شکل سیستمی و مغناطیسی را بررسی می‌کند. در این گرایش چگونگی مخابره و منتقل کردن داده‌ها در سیستم‌های متنوع مخابراتی بررسی خواهد شد. به‌عنوان نمونه، در این گرایش چگونگی منتقل کردن داده‌ها از آنتن خانه به شرکت مخابرات موردبررسی قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که یک مهندس مخابرات اغلب روی فرستادن و دریافت داده‌ها تحقیق و پژوهش انجام می‌دهد و دستگاه‌های موردنیاز را معرفی کرده و می‌سازد.

 • گرایش برق قدرت

گرایش برق قدرت یکی از قدیمی‌ترین گرایش‌های این رشته است. در گرایش قدرت سیستم‌های منتقل کردن و توزیع برق موردبررسی قرار می‌گیرند. به بیان بسیار راحت‌تر، می‌توان گفت که شخصی که مهندس قدرت است باید روی چگونگی منتقل شدن و توزیع برق از منبع آن (نیروگاه‌ها) به بخش‌های گوناگون، به‌طور کامل مشرف باشد.

 • گرایش کنترل

بر اساس نام گرایش برق کنترل باید گفت، در گرایش کنترل چگونگی کنترل سیستم‌ها موردبررسی قرار می‌گیرد. در اصل، یک مهندس کنترل باید دستگاه‌هایی را بسازد که یک سیستم برقی را بتواند به شکل مناسب کنترل کند و بر اساس احتیاج سیستم الکتریکی و الکترونیکی به‌صورت ثابت و پایدار باقی بماند.

 • گرایش الکترونیک

برای انجام پایان نامه مهندسی برق بهتر است دقت داشته باشید که در این گرایش تمام مسائلی که با آن درگیر خواهید بود بر اساس حرکات الکترون‌ها است؛ به همین علت می‌توان این گرایش را گرایش الکترونیک نامید.

گرایش رشته برق الکترونیک

گرایش رشته برق الکترونیک

مراحل اخذ، تدوین و دفاع از پایان‌نامه رشته مهندسی برق

در ادامه قصد داریم به نحوه انجام پایان نامه ارشد بپردازیم. باید توجه داشته باشید که برای نوشتن این پایان‌نامه تمام این موارد را رعایت کنید.

 • انتخاب کردن و یافتن موضوع پایان‌نامه
 • انتخاب اساتید که راهنما و مشاور برای انجام پایان نامه کارشناسی هستند.
 • کامل کردن فرم انتخاب موضوع برای پایان‌نامه و ارائه آن به مدیر گروه
 • تكميل پروپوزال زیر نظر استاد راهنما و مشاور و عرضه پروپوزال برای گروه تخصصی
 • تصویب کردن پروپوزال در گروه تخصصی و فرستادن آن به پژوهش دانشكده
 • صادر کردن کد برای پایان‌نامه
 • نوشتن پایان‌نامه و انجام مقاله دانشجویی
 • اعلام آمادگی برای دفاع و داوری کردن پایان‌نامه
 • برگزار کردن جلسه دفاع از پایان‌نامه
 • ثبت نمره نهایی پایان‌نامه

فصل‌بندی پایان‌نامه رشته مهندسی برق

پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق بر اساس استاندارد اکثر دانشگاه‌ها دارای ۵ فصل هستند. این فصول بسیار مهم به ترتیب مقدمه و طرح موضوع (کلیات تحقیق)، مروری کوتاه بر منابع یا روش مخصوص تحقیق، مدل‌ها و ایده‌های تحقیق، نتیجه‌های تحقیق برای پروژه کارشناسی و درنهایت نتیجه‌گیری جمع‌بندی و توصیه‌ها هستند.

پایان نامه

راهنمای انجام پایان‌نامه رشته برق

نکات و توصیه‌های مهم برای انجام پایان‌نامه

برای خرید پروژه و سفارش انجام پایان‌نامه باید به برخی نکات توجه داشته باشید که بسیار مهم هستند و قصد داریم در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 • تمام دانشجویان در زمان انجام پایان نامه مهندسی برق حداقل هفته‌ای یک‌بار استاد راهنمای خود را ببینید و گزارش پیشرفت خود را به او بدهید.
 • بر اساس قانون، دانشجو مسئولیت دارد هر دو ماه یک گزارش پیشرفت کار هم به دانشکده خود ارائه دهد.
 • وقت زیادی بر روی مطالعه سابقه پژوهش بگذارید. این کار به شما یاری می‌دهد تا مسیر خود را بهتر انتخاب کرده، از تجربه دیگران استفاده کنید و از دوباره‌کاری پرهیز کنید.

مزایای انجام پایان‌نامه توسط موسسه پژوهش نوین

برخی اوقات ممکن است دانشجویان توانایی انجام پایان‌نامه برای رشته خود را نداشته باشند؛ به همین دلیل به سراغ مؤسساتی می‌روند که این کار را برایشان انجام می‌دهند. یکی از این مؤسسات موسسه پژوهش نوین است که می‌تواند به‌راحتی کارهای مربوط به پایان‌نامه را برای شما انجام دهد در ادامه به مزایای انجام پایان‌نامه و خرید پژوهش توسط این موسسه می‌پردازیم:

 • این موسسه با بهترین قیمت امورات مربوط به پایان‌نامه را برای شما انجام می‌دهد.
 • این موسسه برای نگارش پایان‌نامه دانشجویان ارشد و دکتری از بهترین اساتید و مهندسین مجرب استفاده می‌کند.
 • پژوهش نوین به دانشجویان در انتخاب بهترین موضوع کمک می‌کند.
 • برای انجام مقاله ISI این موسسه یکی از بهترین مؤسسات موجود است.
 • با استفاده از مشاوره رایگان به دانشجویان در انتخاب موضوع، ارائه مقاله و … کمک می‌کند.
 • این موسسه با استفاده از پایان‌نامه یا تز شما می‌تواند برای شما مقاله استخراج کند.

نتیجه‌گیری

بر اساس مسائلی که گفته شد برای انجام دادن پایان‌نامه‌های مهندسی برق بهتر است از یک موسسه معتبر بهره ببرید. همچنین باید دقت داشته باشید که موضوعی که برای پایان‌نامه خود انتخاب می‌کنید یک موضوع نوین و جدید باشد. امیدواریم به تمام سؤالات شما در مورد پایان نامه مهندسی برق و نحوه انجام آن پاسخ داده باشیم. پژوهش نوین یکی از بهترین مراکز برای انجام پایان‌نامه شما است. شما به‌راحتی می‌توانید پایان‌نامه و مقالات خود را به این موسسه بسپارید.

3.9/5 - (10 امتیاز)